METAL DESTEKSİZ PORSELEN KRONLAR

Metalsiz Porselen Köprüler

Zirkonyum Porselenler 

Zirkonyum porselen köprüler; dişlerde metal yerine, beyaz bir renk olan zirkonyum alaşımın kullanılmasıyla yapılır. Metalsiz Köprü ya da Metal Desteksiz Köprüler diye de adlandırılan Full Porselen köprü diş sistemin en büyük avantajı; ulaştığı çok yüksek dayanıklılıkla, ön ve arka bölgedeki köprülerde tam estetik bir görünüm sağlamaktır.

Metal Desteksiz Full Porselen Kuron Köprülerin Özellikleri : 

Güçlendirilmiş porselenden yapılırlar. Kuronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de, en önemlisi ışığa verdikleri tepkidir. Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak ta dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar.

 Metal desteksiz porselen kuronların (full porselen) ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır, böylece doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.

Full porselenler ışığı geçirdiklerinden; doğal diş yapısına çok benzer bir estetik oluştururken, çok iyi yapılmış bile olsa, metal porselenlerde bir donukluk ve yapaylık vardır. Bu nedenle, özellikle ön dişlerde full porselenler tercih edilir. Metal destekli porselenler; bazı ışıklarda (disko,fotoğraf makinası flaşı vb) ağızda yokmuş gibi koyu renk ve bir boşluk görüntüsü verirler. Full porselenler ise aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler.

Metal destekli porselenler, mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Full porselenler ise, mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. Bu yüzden, metal desteklilere göre tutuculukları çok daha yüksektir. 

Alt yapısında metal olmadığı için, kuron - diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır. Diş eti çekildiğinde, full porselenler estetik görünümlerini korurlarken, metal porselenler diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar. Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek allerji riski full porselenlerde yoktur.Bunların yanında uzun köprülerde (tüm ağız çalışmalar gibi) halen metal destekli olan köprülere oranla yük taşyabilme kapasitesi açısından çok dikkatli irdelenmeli bu özelliklere göre endikasyon koyulmalıdır. Metal destekli kron köprülere oranla maliyetlerinin fazla olması da şu an için bu tarz kron köprülerin dezavantajı olarak kabul edilebilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !